Entrance hall of the ICMS Workshop

Applications of operator algebras: order, disorder and symmetry

Jun 26, 2017 - Jun 30, 2017

ICMS, 15 South College Street

Organisers

Name Institution
Larsen, Nadia University of Oslo
Lawson, Mark Heriot-Watt University
Skau, Christian Norwegian University of Science and Technology
Whittaker, Mike University of Glasgow

Themes
Over the past few years, operators algebras have played a fundamental role in a diverse range of subjects including dynamical systems, group theory, aperiodic tilings and number theory. That these developments are not more widely known is due not only to the increasing specialization of mathematicians but perhaps also to perceptions of operator algebras. The time is therefore ripe to bring together researchers outwith the theory of operator algebras and those within. This workshop aims to inspire new collaborations and will provide an opportunity for young researchers to expand their horizons.

Invited Speakers::
Jean Bellissard, Georgia Institute of Technology, USA
Collin Bleak, University of St Andrews, UK
Sarah Browne, University of Sheffield, UK
Nathan Brownlowe, University of Sydney, Australia
Joachim Cuntz, Westfaelische Wilhelms-Universitaet Muenster, Germany
Elizabeth Gillaspy, Westfaelische Wilhelms-Universitaet Muenster, Germany
Thierry Giordano, University of Ottawa, Canada
Rostislav Grigorchuk, Texas A&M, USA
Astrid an Huef, University of Otago, New Zealand
Antoine Julien, Norwegian University of Science & Technology
Johannes Kellendonk, Universite Claude Bernard - Lyon I, France
Ganna Kudryavtseva, University of Ljubljana
Daniel Lenz, Friedrich-Schiller-Universitaet, Jena, Germany
Xin Li, Queen Mary, University of London, UK
Volodymyr Nekrashevych, Texas A&M, USA
Brita Nucinkis, Royal Holloway, University of London
Judith Packer, University of Colorado, USA
Ian Putnam, University of Victoria, Canada
Pedro Resende, Instituto Superior Técnico, Portugal
Aidan Sims, University of Wollongong, Australia
Christian Skau, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Tatiana Smirnova-Nagnibeda, Universite de Geneve, Switzerland
Nicolai Stammeier, University of Oslo, Norway
Charles Starling, University of Ottawa, Canada
Benjamin Steinberg, City College of New York, USA
Karen R. Strung, IMPAN, Poland
Alina Vdovina, Newcastle University, UK

The organisers gratefully acknowledge the support of

Arrangements

This workshop will commence at 09.00 on Monday 26 June and close at 13:15 on Friday 30 June 2017. 

Participation

Invitations to invited speakers and all other participants were sent out on 26 January 2017.
- Please register as soon as you can (and certainly by the closing date of 24 MARCH), via the link in your invitation email.

Venue

The workshop will be held at ICMS, 15 South College Street, Edinburgh. 

Talks and Audio/Visiual Equipment

All lectures will be held in the Newhaven Lecture Theatre.  The lecture theatre has a built in computer, data projector, and visualiser/document camera.  In addition, there are two blackboards.  The projector and one board may be used simultaneously.  We advise Speakers that, where possible, you bring your talk on a memory stick/USB to put onto our computer in advance of your session - either at the start of the day or during coffee/lunch breaks.   ICMS staff can help with this.   It is possible for you to use your own laptops but it is then your own responsibility to ensure that resolutions are changed on the laptops if necessary (ICMS will not change the resolution on our equipment).   If you use a MAC we expect you to bring your own adaptor.

UK Visas

If you are travelling from overseas you may require an entry visa. A European visa does not guarantee entry to the UK. Please use this link to the UK Visas site to find out if you need a visa and if so how to apply for one. 

Travel

Information about travel to the UK and Edinburgh is available here.

Please note that it is your responsibility to have adequate travel insurance to cover medical and other emergencies (volcanic ash disruptions) that may occur on your trip.

A taxi directly from the airport will cost approximately 20.00 to 25.00 GBP to the city centre for a one-way journey.     There is also a bus service direct from the airport to the city centre which will cost 4.50 GBP single or 7.50 GBP return - the Airlink 100.  This is a frequent service (every 10 minutes during peak times) and will bring you close to Waverley Railway Station, only a short walk to the accommodation and the workshop venue (see map in 'Venue' section above). 

A tram from the airport  to Edinburgh city centre will cost £5.50 (one way) and take approximately 50 minutes. They leave every twenty minutes from the airport until around 11pm.

Lothian buses charge £1.60 for a single, £4.00 for a day ticket. Please note that the exact fare is required and no change is given.

If travelling by train, please note that Edinburgh has several railway stations - Waverley Railway Station being the main station and closest to the workshop venue at 15 South College Street.  If you alight at Edinburgh Waverley, the workshop venue is an easy 10 minute walk over North and South Bridge. The second large railway station is called Haymarket and is at the West End of the city centre.    Please be aware that there is also an Edinburgh Park railway station but this is at the west side of the city some way from the city centre.  For ICMS, use Edinburgh Waverley.

Accomodation

  • Invited Speakers and members of the Scientific Committee will be contacted separately by email regarding accommodation - ICMS has booked hotel accommodation and full details of the booking will be emailed to you.  If you have not received  this by the end of May,  please email moira.spencer (at) ICMS.org.uk

Further details and many more suggestions for accommodation can be found here 

 

Programme

 


 Monday 26 June

 

Morning chair: Mark V Lawson

09:00-10:00

Registration in the Chapterhouse, Level 1

10:00-10:15

Welcome by Christian Skau

10:15-11:15

Ian Putnam (University of Victoria)
Dynamical constructions for C*-algebras in the Elliott classification program

11:15-11:45

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

11:45-12:30

Karen Strung (Polish Academy of Sciences)
To follow

12:30-14:15

Lunch provided in the Chapterhouse, Level 1

 

Afternoon chair: Nadia Larsen

14:15-15:15

Jean Bellissard (Georgia Institute of Technology)
Periodic approximation of aperiodic Hamiltonians: the one-dimensional case

15:15-16:00

Aidan Sims (University of Wollongong)
Equilibrium states on Toeplitz extensions of noncommutative solenoids

16:00-16:30

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

16:30-17:30

Joachim Cuntz (Universität Münster)
Semigroup C*-algebras and toric varieties

17:30-18:30

Informal wine reception in the Chapterhouse

 

Tuesday 27 June

 

Morning chair: Jim Howie

09:00-10:00

Rotislav Grigorchuk (Texas A&M)
On the  weak  containment of C*-algebras  generated  by  the Koopman, Quasi-regular, and  groupoid  representationsa

10:00-10:30

Nicolai Stammeier, (University of Oslo)
The role of core and core irreducible elements in right LCM semigroups

10:30-11:00

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

11:00-11:45

Nathan Brownlowe (University of Sydney)
Equilibrium states for right LCM semigroup C*-algebras

11:45-12:30

Brita Nucinkis (Royal Holloway, University of London)
On centralisers in generalised Thompson groups

12:30-14:15

Lunch provided in the Chapterhouse, Level 1

 

Afternoon chair: Chris Heunen

14:15-15:00

Elizabeth Gillaspy (Universität Münster)
Generalized gauge actions, KMS states, and Hausdorff dimension for higher-rank graphs

15:00-15:45

Xin Li (Queen Mary, University of London)
Semigroup C*-algebras

15:45-16:15

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

16:15-17:00

Pedro Resende (Instituto Superior Técnico)
Quantales and Fell bundles

17:30

Doors open to the public

18:00-19:00

Public Lecture by Professor Aidan Sims (University of Wollongong
Title to follow

19:00-19:45

Informal wine reception in the Chapterhouse, Level 1

 

Wednesday 28 June

 

Morning chair: Phil Scott

09:00-10:00

Thierry Giordano (University of Ottawa)
To follow

10:00-10:30

Sarah Browne (University of Sheffield)
A quasi-spectrum for asymptotic morphisms of graded C*-algebras

10:30-11:00

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

11:00-12:00

Johannes Kellendonk (Université Claude Bernard - Lyon 1)
Bulk-boundary correspondances for Sturmian sequences

12:00-13:00

Volodymyr Nekrashevych (Texas A&M University)
Etale groupoids and group theory

13:00

Free afternoon : Activities (TBA)

Thursday 29 June

 

Morning chair: Laura Ciobanu

09:00-10:00

Tatiana Smirnova-Nagnibeda (Université de Genève)
Group actions, subshifts and spectra

10:00-10:30

Charles Starling (University of Ottawa)
Inverse semigroups, groupoids, and C*-algebras

10:30-11:00

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

11:00-11:45

Benjamin Steinberg (City College of New York)
Etale groupoids, inverse semigroups and their algebras

11:45-12:30

Collin Bleak (University of St Andrews)
On normalish subgroups of Thompson groups

12:30-14:15

Lunch provided in the Chapterhouse, Level 1

 

Afternoon chair: Vicky Gould

14:15-15:00

Christian Skau (Norwegian University of Science and Technology)
The ubiquity of Bratteli diagrams

15:00-15:45

Alina Vdovina (Newcastle University)
Buildings, groups and C*-algebras

15:45-16:15

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

16:15-17:00

Ganna Kudryavtseva (University of Ljubljana)
Etale categories, Ehresmann quantales and restriction semigroups

19:00

Workshop dinner at Blonde Restaurant, 75 St Leonard’s Street, Edinburgh

 

Friday 30 June

 

Morning chair: Mike Whittaker

09:00-10:00

Judith Packer (University of Colorado)
Monic and atomic representation of higher-rank graph C*-algebras

10:00-10:30

Antoine Julien (Norwegian University of Science and Technology)
An application of operator algebras to time-frequency analysis

10:30-11:00

Tea/Coffee in the Chapterhouse, Level 1

11:00-12:00

Astrid an Huef (University of Otago)
HNN extensions of quasi-lattice ordered groups and their Toeplitz algebras

12:00-13:00

Daniel Lenz (Jena University)
Subshifts and spectral theory of Schroedinger operators

13:00-13:15

Valediction by Mike Whittaker

13:15

Close of workshop (please note that no lunch will be provided)

14:00-16:00

Supernumerary talks chair: Mark Lawson

 

 

 

 

 

 

Presentations:

Presentation Details
an Huef, Astrid
HNN extensions of quasi-lattice ordered groups and their Toeplitz algebras
View Abstract Down
Bellissard, Jean
Periodic approximation of aperiodic Hamiltonians: the one-dimensional case
View Abstract Down
Bleak, Collin
On normalish subgroups of Thompson groups.
View Abstract Down
Browne, Sarah
A quasi-spectrum for asymptotic morphisms of graded C*-algebras
View Abstract Down
Brownlowe, Nathan
Equilibrium states for right LCM semigroup C*-algebras
View Abstract Down
Cuntz, Joachim
Semigroup C*-algebras and toric varieties
View Abstract Down
Gillaspy, Elizabeth
Generalized gauge actions, KMS states, and Hausdorff dimension for higher-rank graphs
View Abstract Down
Grigorchuk, Rotislav
On the weak containment of C*-algebras generated by the Koopman, Quasi-regular, and groupoid representations
View Abstract Down
Julien, Antoine
An application of operator algebras to time-frequency analysis
View Abstract Down
Kellendonk, Johannes
Bulk-boundary correspondances for Sturmian sequences
View Abstract Down
Kudryavtseva, Ganna
Etale categories, Ehresmann quantales and restriction semigroups
View Abstract Down
Lenz, Daniel
Subshifts and spectral theory of Schroedinger operators
View Abstract Down
Li, Xin
Semigroup C*-algebras
View Abstract Down
Nekrashevych, Volodymyr
Etale groupoids and group theory
View Abstract Down
Nucinkis, Brita
On centralisers in generalised Thompson groups
View Abstract Down
Packer, Judith
Monic and atomic representation of higher-rank graph C*-algebras
View Abstract Down
Putnam, Ian
Dynamical constructions for C*-algebras in the Elliott classification program
View Abstract Down
Resende, Pedro
Quantales and Fell bundles
View Abstract Down
Sims, Aidan
Equilibrium states on Toeplitz extensions of noncommutative solenoids
View Abstract Down
Skau, Christian
The ubiquity of Bratteli diagrams
View Abstract Down
Smirnova-Nagnibeda, Tatiana
Group actions, subshifts and spectra
View Abstract Down
Stammeier, Nicolai
The role of core and core irreducible elements in right LCM semigroups
View Abstract Down
Starling, Charles
Inverse semigroups, groupoids, and C*-algebras
View Abstract Down
Steinberg, Benjamin
Etale groupoids, inverse semigroups and their algebras
View Abstract Down
Strung, Karen
To follow
View Abstract Down
Vdovina, Alina
Buildings, groups and C*-algebras
View Abstract Down

Participants

Name Institution
an Huef, Astrid Victoria University of Wellington
Armstrong, Becky University of Sydney
Bellissard, Jean Georgia Institute of Technology
Bleak, Collin University of St Andrews
Browne, Sarah University of Sheffield
Brownlowe, Nathan University of Sydney
Choi, Yemon Lancaster University
Ciobanu, Laura Heriot-Watt University
Cuntz, Joachim Universität Münster
Davidoff, Nathan University of Boulder, Colorado
Dritschel, Michael Newcastle University
Enstad, Ulrik University of Oslo
Evington, Samuel University of Glasgow
Fountain, John University of York
Gal, Swiatoslaw Uniwersytet Wrocławski
Gerontogiannis, Dimitrios University of Glasgow
Ghahramani, Fereidoun University of Manitoba
Gillaspy, Elizabeth Universität Münster
Gimperlein, Heiko Heriot-Watt University
Giordano, Thierry University of Ottawa
Gould, Victoria University of York
Grigorchuk, Rotislav Texas A&M
Hamblin, Luke University of Glasgow
Heunen, Chris University of Edinburgh
Howie, Jim Heriot-Watt University
Janin, David Université de Bordeaux
Julien, Antoine Nord university
Kakariadis, Evgenios Newcastle University
Kellendonk, Johannes Université Claude Bernard - Lyon 1
Kudryavtseva, Ganna University of Ljubljana
Laca, Marcelo University of Victoria
Larsen, Nadia University of Oslo
Lawson, Mark V Heriot-Watt University
Lenz, Daniel Jena University
Li, Xin Queen Mary University of London
Mampusti, Michael University of Wollongong
Nekrashevych, Volodymyr Texas A&M University
Niblo, Graham University of Southampton
Nucinkis, Brita Royal Holloway, University of London
Nyland, Petter Norwegian University of Science and Technology
Omland, Tron University of Oslo
Ozkaraca, Ismail University of Glasgow
Packer, Judith University of Colorado
Pennig, Ulrich Cardiff University
Poinsot, Laurent University Paris 13 / École de l'Air
Putnam, Ian University of Victoria
Resende, Pedro Instituto Superior Técnico
Scott, Philip University of Ottawa
Sims, Aidan University of Wollongong
Skau, Christian Norwegian University of Science and Technology
Smirnova-Nagnibeda, Tatiana Université de Genève
Stammeier, Nicolai University of Oslo
Starling, Charles University of Ottawa
Steinberg, Benjamin City College of New York
Strung, Karen Polish Academy of Sciences
Szabo, Gabor University of Aberdeen
Sørensen, Adam University of Oslo
Vdovina, Alina Newcastle University
Voigt, Christian University of Glasgow
Wassermann, Simon University of Glasgow
Whittaker, Mike University of Glasgow
Zacharias, Joachim University of Glasgow